Poradnik

DZIECKO NIEJEDNO MA IMIĘ

Okiem Taty

Ministerstwo Cyfryzacji donosi: Zuzanna i Antoni to najczęściej nadawane imiona  w 2016 roku. Nie mam jednak wątpliwości, że zarówno Antek, jak i Zuzka, nie mówiąc o Lence, Hance, Szymku czy Filipku - niejedno dostaną imię.

czytaj więcej

NIE(ULUBIONE) ZABAWY

Okiem Mamy

- Mamo, masz mówić Panem! – oświadczał mój syn, odkąd nauczył się wypowiadać pierwsze słowa. Hasło to, połączone z wręczeniem ludzika z Lego, budziło (i nadal budzi) mój niepokój. Bo oto rozpoczyna się kołowrotek niekończącego powtarzania identycznego dialogu, np. Pana Policjanta z Panem Złodziejem, Pana Złodzie...

czytaj więcej

NAGRODA CZY KARA? JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO?

Okiem Niani

Bezstresowe wychowanie dzieci jest ideą, z którą jako niania zgadzam się całkowicie. Zawsze lepiej nagradzać je za dobre zachowania, niż dotkliwie karać za złe. Czasem jednak zdarza się, że konsekwencja rodzica jest konieczna, a nie zawsze podoba się dziecku. Jak więc karać i nagradzać swoją pociechę?

czytaj więcej

ZABAWY NIANI Z MALUSZKIEM

Okiem Niani

Każdy rodzic wie, że zabawa z dzieckiem nie zawsze należy do łatwych. Maluchy potrafią dość szybko stracić zainteresowanie grą, która dopiero co przyszła nam na myśl. Na szczęście doświadczona niania zna sprawdzone sposoby na udaną zabawę z maluchem, który w jej obecności nigdy się nie nudzi!

czytaj więcej

NIANIA I RODZICE - NIĆ POROZUMIENIA

Okiem Niani

Wzajemne zrozumienie pomiędzy rodzicami a nianią jest niezbędne do tego, by praca tej drugiej była owocna. Dzieci doskonale wyczuwają wszelkie niesnaski pomiędzy dorosłymi, dlatego warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. W jaki sposób?

czytaj więcej

NOWE TECHNOLOGIE W PRACY NIANI

Okiem Niani

Postęp technologiczny sprawił, że rodzice chętnie wręczają dzieciom tablety i inne urządzenia atrakcyjne dla maluchów. To nie grzech, jednak nadużywanie tych metod nie będzie dobre dla rozwoju naszej pociechy. Właśnie dlatego w pracy niani nie ma miejsca na przesiadywanie przed urządzeniami elektronicznymi. W jaki sposób bawię się ...

czytaj więcej

JAK RADZĘ SOBIE Z NAPADAMI HISTERII

Okiem Niani

Głośny, histeryczny płacz dziecka i towarzyszące mu wrzaski przyciągają wzrok przechodniów i stawiają rodziców w niezręcznej sytuacji. Doświadczona niania podpowiada: jak poradzić sobie z histerią u małego dziecka?

czytaj więcej

POSŁUSZEŃSTWO KONTRA CIEKAWOŚĆ - JAK WYCHOWAĆ MĄDRE DZIECKO?

Okiem Niani

Posłuszeństwo u dziecka jest cechą pożądaną przez rodziców. To zrozumiałe, że każdy opiekun chciałby, aby jego pociecha postępowała w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu - stąd nakazy i zakazy. Jednak czy na pewno są one najlepszym sposobem na nauczenie dziecka właściwego zachowania? Okazuje się, że niekoniecznie. ...

czytaj więcej

PIERWSZY DZIEŃ PRACY NIANI

Okiem Niani

Każda niania ma własne metody oswajania ze sobą dziecka. Wiele zależy od pierwszego spotkania, ale też pierwszego dnia w nowej pracy. Jak planuję go ja?

czytaj więcej

PIERWSZE SPOTKANIE NIANI Z MALUSZKIEM I RODZICAMI

Okiem Niani

Pierwsze spotkanie niani z dzieckiem i jego rodzicami to najlepszy czas na ustalenie wzajemnych oczekiwań i poznanie nowego maluszka. Niania Dorota opowiada o tym, na co zwraca uwagę podczas tej wizyty i dlaczego jest ona tak ważna zdaniem doświadczonej opiekunki.

czytaj więcej

ODPOWIEDZIALNA PRACA NIANI

Okiem Niani

Niania Dorota z prawie 19 letnim stażem pracy odkrywa przed nami tajemnice swojego zawodu. Dowiemy się z pierwszej ręki wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o specyfice profesjonalnego zajmowania się dziećmi. Prześledzimy momenty trudne oraz poznamy sukcesy, które wpływają na zadowolenie wszystkich trzech stron tej relacji tzn. dziecka, ni...

czytaj więcej