05.08.2021

Odpowiedni dobór zabaw jest kluczowy dla rozwoju dziecka

Rozwój


 

ZABAWA POWINNA WSPIERAĆ ROZWÓJ WIELOZMYSŁOWY

 

 

Ważne, aby zabawy, które proponujemy dzieciom oddziaływały na wiele zmysłów. Tylko w ten sposób mózg jest odpowiednio stymulowany i tworzą się połączenia, które rozwijają funkcjonowanie naszego dziecka. Wybieraj zróżnicowane zabawy, tak, aby zadbać o działanie wielozmysłowe. Już od najmłodszych lat rodzice wieszają nad łóżeczkiem pozytywki, które motywują do podążąnia wzrokiem oraz słuchem. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek sensorycznych, które wpływają na rozwój zmysłu dotyku np. memo dotykowe, wszelkie zabawki służące do rozwoju ruchowego tj. woreczki, koła, piłki pozytywnie motywują do poruszania się oraz pozwalają poznać granice mięzy własnym ciałem a otaczającym światem.

 

ZABAWA TO DOBRY MOMENT, ABY BUDOWAĆ POCZUCIE WARTOŚCI DZIECKA

Warto, aby w zabawie być wrażliwym na dziecko. Na początku wybieraj aktywności, w których maluch ma szansę odnieść sukces. Tylko w ten sposób zbudujesz w dziecku poczucie sprawstawa i nie wprost zachęcisz do zainteresowania daną zabawą. Dziecko, które jest pozytywnie wzmacniane od najmłodszych lat, wyrasta na dorosłego, który nie boi się wyzwań i sięga po to, czego pragnie. Taki proces ma szansę powodzenia tylko w atmosferze całkowitej akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.

 

NAUKA NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI POPRZEZ ZABAWĘ

Pamiętaj, aby zakup nowych zabawek dla Twojego malucha, był świadomy. Producenci zabawek zazwyczaj zaznaczają przedział wiekowy dla użytkowników. To jednak nie powinno być jedyne kryterium. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, zastanów się co już potrafi i wybierz pomoc, która będzie rozwijać nowe umiejętności. Uczenie się przez zabawę to najlepsze co możesz podarować swojemu maluchowi.

 

ROZMAWIAJ W CZASIE ZABAWY

Dużo rozmawiaj w czasie codzienny zajęć. Opowiadaj o swoich uczuciach, o zwierzętach pojawiających się na ilustracjach, o wskazywanych przedmiotach czy podejmowanych aktywnościach. Pytaj dziecko, udzielaj odpowiedzi na nurtujące pytania. W ten sposób okazujesz zainteresowanie, wzbogacasz wiedzę o świecie malucha oraz pokazujesz, że jest dla Ciebie ważne,  to co mówi. Dodatkowo rozmowa wpływa pozytywnie na rozój mowy dziecka.

 

NIE PODCHODŻ DO ZABAWY ZBYT AMBITNIE

Zabawa ma sprawiać przyjemność Tobie i maluchowi. Nie zmuszaj dziecka do aktywbości, które nie są zgodne z jego zainteresowaniami, które znacznie przekraczają możliwości. W ten sposób łatwo zniechęcić do podejmowania nowych aktywności i udowodnić dziecku jakie jest nieporadne. Odpowiednio dobrane zabawy powinny bazować na umiejętnościach, które dziecko posiada, a nowe czynności kształtować na podstawie już istniejących.

 

            Świadomy rodzic powinien korzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą nauką poprzez zabawę. To, co dziecko otrzyma na początku swojej drogi będzie pozytywnie wpływać na jego funkcjonowanie w przyszłości. Wszystko jest w zasięgu ręki.

 

--

Chcesz być powiadamiany o nowych artykułach? Rabatach? Zapisz się do naszego newslettera.

e-mail:

 
wróć do listy porad