26.01.2022

10 najlepszych zabawek dla niemowlaka

Zabawki


Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko dynamicznie zmienia w każdej sferze. Zmienia się nie tylko wzrost i waga maluszka, wiele zmian możemy dostrzec również w sferze emocjonalnej, społecznej i poznawczej. Poniżej prezentujemy top dziesięć zabawek, których nie powinno zabraknąć w pokoju każdego niemowlaka.

 

1. marakasy - zdolność reagowania na dźwięki jest widoczna już w pierwszym miesiącu życia, dlatego grzechotki to świetny pomysł na prezent dla każdego maluszka. Dodatkowo, w drugim miesiącu życia zaczyna kształtować się zdolność celowego potrząsania przedmiotami. Kiedy maluszek potrząśnie grzechotką usłyszy przyjemny dźwięk, który wywoła uśmiech na twarzy każdego niemowlaka.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/marakasy-male

https://www.dobrezabawki.com/produkt/marakasy-duze

 

 

 

2. zawieszki - dziecko posiada zdolność śledzenia przedmiotów już w drugim miesiącu życia zatem zawieszka to świetny pomysł dla każdego maluszka. Nasze kolorowe zawieszki stymulują prawidłowy rozwój zmysłu wzroku. Szósty miesiąc życia to czas szczególnej wrażliwości na różnego rodzaju bodźce wzrokowe, gdyż u człowieka ostrość wzroku w tym czasie jest bardzo wysoka. Jest to spowodowane dojrzewaniem pierwszorzędowej kory wzrokowej.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-nad-lozeczko-smok

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-nad-lozeczko-samolot

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-nad-lozeczko-biedronka

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-bocian

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-nad-lozeczko-bocian-niebieski

https://www.dobrezabawki.com/produkt/zawieszka-nad-lozeczko-papuga

 

3. tablica sensoryczna - polecana od szóstego miesiąca życia, kiedy niemowlak nabywa zdolność przekładania przedmiotów z ręki do ręki. Początkowo tablicę można przypiąć za pomocą rzepów do łóżeczka, a kiedy dziecko będzie samodzielnie siedzieć (około 8 miesiąc życia) zabawkę

możemy postawić. Tablica sensoryczna stawia przed maluchem szereg wyzwań: od łatwiejszych zadań takich jak dotykanie i obracanie większych elementów aż do zabawy manipulatorem. Dzięki różnorodności zadań możemy dopasować wyzwanie do umiejętności niemowlaka.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/tablica-manipulacyjna-flower-activity-centre

 

4. gąsienica – zabawka, która będzie towarzyszyć naszemu szkrabowi od pierwszych prób poruszania się (5-6 miesiąc życia) aż do sprawnego i szybkiego raczkowania. Gąsienica zawiera sprężynę, dzięki której rozciąga się i porusza. Pewnie nasuwa Wam się pytanie czy warto wybrać tę zabawkę dla dzieci, które nie są zainteresowanie raczkowaniem? Jak najbardziej! Gąsienica poruszając się do przodu, oddala się od dziecka powoli, co sprawia, że maluch nie czuje różnicy odległości między sobą a przedmiotem i chętnie za nią podąża. Pamiętaj, że rozwój każdego dziecka zachodzi indywidualnie i nie wszystkie osiągnięcia dziecko będzie dokładnie zdobywać w okresach opisywanych w książkach.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/gusgus

 

5. gryzaki – drewniane, pokryte bezpieczną, nietoksyczną farbą. Świetnie sprawdzą się podczas ząbkowania: schłodzone zredukują ból pojawiający się w tym czasie. Gryzaki zamontowane są na specjalnej gumce, która jest odporna na gryzienie i rozciąganie.

https://www.dobrezabawki.com/produkt/gryzak-rybka-z-perlami

 

6. miękka kostka –  kolorowa kostka, która zadba o rozwój zmysłów dziecka. Niemowlak znajdzie na niej gryzak, a kiedy potrząśnie kostką usłyszy przyjemny dźwięk. Dodatkowo zabawka posiada różne tekstury, które rozwijają wyobraźnię.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/kostka-sensoryczna-bella

 

7. grzechotka manipulacyjna – zbudowana z kolorowych, drewnianych koralików. Koralikami możemy kręcić, grzechotka jest w pewnym stopniu elastyczna i dziecko może próbować ściskając ją, nadać jej inny kształt. Posiada również dzwonek, który stymuluje prawidłowy rozwój zmysłu słuchu.

https://www.dobrezabawki.com/produkt/grzechotka-elastyczna-sloneczko

 

8. miękki kwiatek – organoleptyczna zabawka dla każdego niemowlaka. Każdy płatek to inna faktura (jeden z płatków wydaje dźwięk), zabawka dodatkowo posiada grzechotkę. Kwiatek jest miękki i kolorowy, zatem pozytywnie wpływa na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/pluszowe-sloneczko

 

9. miękkie klocki – początkowo możemy powiesić je nad łóżeczkiem dziecka, aby nasz maluszek mógł utkwić na nich wzrok. W późniejszym wieku dziecko może budować z klocków różne figury i szeregi. Klocki są miękkie, zatem nie ma możliwości, aby nasz maluszek zrobił sobie nimi krzywdę – bezpieczeństwo dziecka jest dla nas najważniejsze. Klocki są polecane od dziewiątego miesiąca życia.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/miekkie-klocki-czarno-biale-dla-niemowlat

 

10. Autko pchacz – wybierany najczęściej dla niemowlaków, które ukończyły dziesiąty miesiąca życia i są na etapie stawiania pierwszych samodzielnych kroków.

 

https://www.dobrezabawki.com/produkt/pchacz-volkswagen-beetle-czerwony

 

Każda z powyższych zabawek pozwoli na rozwój zdolności Twojego dziecka i postawi przed nim  wyzwanie.

Ważne jest, by od samego początku wybierać dziecku bezpieczne i rozwijające zabawki, wpływające pozytywnie na jego rozwój. Takie zabawki staramy się zawsze dla Was dobierać.

 
wróć do listy porad